Data aktualizacji: 5 lipca 2024
Data utworzenia: 16 marca 2022
Przeczytasz w 4 min
Noworodek reaguje na silne bodźce świetlne, akustyczne. Dokładnie nie zlokalizuje, ale zwraca oczy w kierunku bodźca. Powonienie u noworodków nie jest jeszcze dobrze rozwinięte. Prawdopodobnie rozpoznaje on zapach matki i jej mleka.
Po porodzie skóra noworodka jest pokryta mazią płodową. Na skórze mogą być widoczne wybroczyny, które same znikają w ciągu kilku tygodni. W okolicach ust i na nosie mogą być widoczne białe grudki, które również same znikną w ciągu kilku dni. Głowa dziecka może mieć nieco wydłużony kształt, co jest wynikiem przeciskania się noworodka przez kanał rodny. Skóra na głowie dziecka może być obrzmiała – tzw. przedgłowie, które również szybko zaniknie. Bezpośrednio po porodzie oczy dziecka mogą być opuchnięte.
Ponieważ noworodek jest bardzo wrażliwy na zmianę temperatury należy go chronić zarówno przed przegrzaniem jak i oziębieniem. Między 2 -3 dniem życia skóra noworodka może “zżółknąć” – jest to objaw fizjologicznej żółtaczki noworodków. Po przyjściu na świat, noworodek jest badany przez pediatrę. Następnie u malucha dokonuje się pomiarów ciała (waga; długość ciała; obwód głowy i barków).
Pępowina, która do tej pory łączyła matkę i dziecko zaraz po porodzie zostaje odcięta. Pozostaje po niej tylko kikut, który należy przemywać (o tym jak przygotować odpowiedni roztwór i jak to robić poinformują nasze położne). Im szybciej kikut wyschnie i odpadnie – tym lepiej. Przyjmuje się, że do 4 tygodnia powinien już odpaść.
Od 1 do 20 minuty życia noworodka ocenia się: zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe, częstość tętna, częstość oddechów oraz obecność odruchów noworodkowych. Według tzw. skali Apgar maksymalnie noworodek może otrzymać 10 punków (po 2 punkty za każdy z pięciu wyżej wymienionych parametrów).
Noworodek przez pierwszych kilka dni praktycznie tylko je i śpi. W pierwszym tygodniu noworodek przeważnie traci na wadze, co jest związane między innymi z:
Odruchy noworodka
Ważniejsze z nich to:
Noworodek reaguje na silne bodźce świetlne, akustyczne. Dokładnie nie zlokalizuje, ale zwraca oczy w kierunku bodźca. Powonienie u noworodków nie jest jeszcze dobrze rozwinięte. Prawdopodobnie rozpoznaje on zapach matki i jej mleka. Źrenice reagują na światło od 29 tygodnia życia płodnego. Dziecko urodzone po 32 – 36 tygodniu odwraca głowę w kierunku intensywnego oświetlenia.