Data aktualizacji: 5 lipca 2024
Data utworzenia: 8 kwietnia 2022
Przeczytasz w 3 min
Mrożenie nasienia oraz tkanki jądrowej to metody medyczne, które pozwalają zabezpieczyć męską płodność, w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa jej utraty. W przypadku nasienia, materiał niezbędny do przeprowadzenia procedury uzyskuje się w sposób naturalny lub poprzez zabieg biopsji jądra.
Metoda zabezpieczenia płodności męskiej dobierana jest w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wskazaniem do zabezpieczenia płodności są zawsze względy medyczne, najczęściej powodem zabezpieczenia płodności jest rozwijająca się choroba nowotworowa.
Wśród metod zabezpieczenia płodności wyróżniamy:
Jest to najczęściej stosowana metoda zabezpieczenia płodności u mężczyzn przed planowanym leczeniem onkologicznym.
Zamrożony materiał jest przechowywany w Banku gamet i zarodków INVICTA. W przyszłości może być wykorzystany do zabiegu inseminacji lub zapłodnienia in vitro.
Przebieg procedury zabezpieczenia płodności męskiej przebiega zgodnie z wybraną metodą.
Podczas tej metody niezbędne jest wykonanie zestawu badań infekcyjnych zgodnych z ustawą o leczeniu niepłodności:
oraz wykonanie badania nasienia z oceną morfologii plemników SCA.
2. Zamrożenie plemników pobranych w wyniku zabiegu biopsji jądra
Program obejmuje:
Istnieje możliwość pobrania nasienia poprzez wykonanie otwartej biopsja jądra. Jest to zabieg polegający na precyzyjnym nacięciu osłonki jądra i pobraniu wycinków z różnych regionów jądra, tak, aby zwiększyć szansę na znalezienie plemników, które posłużą do zapłodnienia in vitro.
3. Zamrożenie tkanki jądrowej
Procedura obejmuje:
W celu zabezpieczenia płodności u mężczyzn chorujących na choroby nowotworowe poddanie się procedurze zamrożenia nasienia lub tkanki jądrowej powinno nastąpić przed rozpoczęciem chemioterapii lub radioterapii.
Wyniki najnowszych badań naukowych dowodzą, że perspektywa możliwości założenia rodziny w przyszłości, pozytywnie wpływa na proces leczenia u pacjentów onkologicznych.