Konsultacja medyczna: lek. Andrzej Hajdusianek
Data aktualizacji: 9 maja 2024
Data utworzenia: 30 marca 2022
Przeczytasz w 3 min
Jaki jest główny determinant niepłodności w przypadku kobiet? Oczywiście wiek! Rezerwa jajnikowa gwałtownie kurczy się po 30. roku życia i może powodować liczne problemy z zajściem w ciążę. Wiek odgrywa rolę również u mężczyzn — statystyki pokazują, że po 35 roku życia wydłuża się czas na udane poczęcie. Produkcja spermy z perspektywy biologicznej ulega zmniejszeniu dopiero około 65. roku życia. Dlaczego jednak aż 20% mężczyzn zmaga się z problemem niepłodności? Bo oddziałują na nich niekorzystne czynniki biologiczne i środowiskowe. Jedną z najważniejszych metod monitorowania męskiej niepłodności są badania genetyczne.
Wady genetyczne mogą być przyczyną obniżonych parametrów nasienia. Podstawowymi markerami, analizowanymi pod kątem niepłodności są mutacje w genie Cystic Fibrosis. Przyczyniają się one do rozwoju mukowiscydozy – choroby bardzo negatywnie oddziałującej na parametry nasienia.
Kolejnym badaniem, które zlecamy mężczyznom, jest czynnika AZF, czyli mutacji w części genu umiejscowionych na chromosomie Y. W efekcie tych zmian występuje znaczne obniżenie liczby plemników lub nawet ich całkowity brak.
Przyczyną niepłodności męskiej mogą być również mutacje we wszystkich receptorach płodności i hormonów, a więc zarówno mutacje w hormonie FSH i w jego receptorze, czy też w hormonie LH i receptorze dla LH – HCG. Każdy z nich może wywołać niepłodność lub zaburzenie płodności.
Co w sytuacji, kiedy diagnoza okaże się bardzo poważna?
Bardzo często jest to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie! Dlaczego bezpieczne? Badania genetyczne znajdują swoje zastosowanie również i przy tym zabiegu.
PGT, czyli diagnostyka preintamplacyjna to nowoczesny sposób na genetyczne przebadanie zarodka. Pozwala on z wysoką skutecznością wyeliminować ryzyko przeniesienia wszelkich chorób genetycznych na dziecko i to jeszcze przed etapem ciąży.
Specjaliści z Laboratorium genetycznego INVICTA dzięki przebadaniu DNA z komórek zarodka są w stanie określić, czy zarodek jest prawidłowy genetycznie pod kątem badanych nieprawidłowości. Jest to popularna i całkowicie bezpieczna dla pacjentów metoda. Tego rodzaju badanie zwiększa skuteczność przeprowadzonego zabiegu in-vitro nawet o połowę!
Problem niepłodności jest nierzadko bardzo trudnym okresem w życiu rodziny, a jego przezwyciężenie stanowi ogromny koszt psychiczny. Najważniejszym elementem jest jednak wzajemne wsparcie: zarówno mężczyzny przez kobietę, jak i kobiety przez mężczyznę.