Data utworzenia: 25 listopada 2024
Przeczytasz w 11 min
Decyzja o rozpoczęciu leczenia podjęta. Przed Wami pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności. To ważny krok i pewnie dużo emocji, które mu towarzyszą. Aby stres związany z rozpoczęciem leczenia był jak najmniejszy, warto dowiedzieć się, czego właściwie można się spodziewać podczas pierwszej wizyty. O tym Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, Prezes Zarządu Grupy INVICTA rozmawiała z Martą Gałęzą, opiekunką pacjenta w gdańskiej Klinice INVICTA.
[MG] Można zadzwonić lub wypełnić formularz dostępny na stronie www kliniki, wówczas oddzwonimy, aby ustalić dogodny dla pacjenta termin wizyty. Podczas rozmowy pacjent na pewno usłyszy wskazówki dot. tego, jak przygotować się do pierwszej wizyty, jakie badania wykonać i jaką dokumentację medyczną dostarczyć. Co kryje się pod ostatnim pojęciem? Historia leczenia, czyli wszelkie wypisy szpitalne, badania oraz opisy wizyt u różnych specjalistów. W przypadku pań, niezwykle ważne będzie dostarczenie dokumentacji medycznej, w której znajdziemy informacje o przebytych operacjach w obrębie jamy brzusznej.
[MG] Owszem. Po rozmowie pacjent dostanie również wszystkie informacje na podany przez siebie adres e-mail, więc nie musi martwić się o to, że o czymś zapomni.
[MG] Jeśli chodzi o panie, zalecamy wykonanie badań z panelu hormonalnego, co pozwoli lekarzowi dowiedzieć się, z jaką sytuacją mamy do czynienia. Panowie na początek powinni wykonać badanie ogólne nasienia.
[MG] Nie, wystarczy wyrazić chęć ich wykonania, a my wystawimy skierowanie na konkretne badania.
[MG] Najlepiej wykonać je między 1. a 4. dniem cyklu. Pierwszym dniem cyklu jest dzień, w którym pojawi się krwawienie miesiączkowe. W przypadku mężczyzn nie ma żadnych ograniczeń – mogą wykonać badania w dowolnym czasie. Warto jednak odpowiednio się do nich przygotować, zachowując wstrzemięźliwość seksualną na 2-5 dni przed badaniem. Dłuższy czas nie jest zalecany przez lekarzy, ponieważ może zaburzyć wiarygodność wyników.
[MG] Tak. Można też zadzwonić albo skontaktować się z nami poprzez formularz. Zapisując się na konkretną datę, trzeba wziąć pod uwagę termin wizyty, aby badania były jak najświeższe. Jeśli para ma zrobione badania kariotypu, czyli badania genetyczne, je również warto zabrać ze sobą na pierwszą wizytę.
[MG] Najpierw para spotyka się z opiekunem pacjenta, który tworzy zgrany team z położną i lekarzem prowadzącym. Podczas spotkania opiekun opowiada o tym, jak funkcjonuje klinika i dopełniane są wszelkie formalności: podpisanie formularza danych osobowych, oświadczenia o pozostawaniu w związku (co jest uregulowane ustawą o leczeniu niepłodności) i upoważnienia do dostępu do dokumentacji medycznej partnerki/partnera. W przypadku programu rządowego trzeba również zapoznać się z regulaminem i podpisać stosowne załączniki.
[MG] Myślę, że pół godziny na dopełnienie formalności wystarczy. Nie trzeba się jednak tym przejmować, ponieważ już podczas umawiania wizyty u specjalisty konsultant weźmie pod uwagę spotkanie z opiekunem przed wizytą i po wizycie. Drugie spotkanie z opiekunem jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie wtedy mogą pojawić się dodatkowe pytania i tak też często jest w przypadku naszych pacjentów.
[MG] Tak, opiekun jest łącznikiem między pacjentem a lekarzem. To on odpowiada na maile, pomaga w razie kończącej się recepty i rozwiewa wszelkie niemedyczne wątpliwości związane z procedurą in vitro.
[MG] Na pierwszej wizycie lekarz zawsze wykonuje pacjentce USG i przeprowadza wywiad medyczny. Odpowiada również na wszelkie pytania, które warto sobie spisać, aby nie umknęły, gdy emocje wezmą górę. Omówione zostaną też wyniki badań, jeśli będą gotowe do czasu wizyty oraz dotychczasowa dokumentacja medyczna. W zależności od stanu zdrowia pacjentów lekarz może zlecić dodatkową diagnostykę lub przedstawić konkretny plan leczenia wraz z terminem kolejnej wizyty.
[MG] Absolutnie nie. Jest dużo różnych możliwości, natomiast to już ocenia specjalista na podstawie wywiadu, dokumentacji medycznej i oczekiwań pacjentów.
[MG] Tak, nie możemy tego zabronić, jednak zalecamy, aby para starająca się o dziecko pojawiła się na pierwszej wizycie wspólnie. Pamiętajmy, że leczenie dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli pan nie zjawi się za pierwszym razem, zaprosimy go na kolejną wizytę.
[MG] Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych pacjentów, dlatego w takich sytuacjach pierwsza wizyta odbywa się stacjonarnie, a kolejna może być przeprowadzona zdalnie. Ważne, aby przed wyjazdem para starająca się o dziecko wykonała niezbędne badania i dostarczyła nam wyniki. W przypadku osób, które chciałyby po prostu porozmawiać z lekarzem o leczeniu niepłodności, zanim przyjadą do kliniki, bez problemu taka rozmowa może odbyć się online.
[MG] Tak, jesteśmy zawsze do dyspozycji. Jeśli pacjent wyrazi taką potrzebę, opiekun może połączyć się z nim za pośrednictwem aplikacji do wideorozmów Zoom.
[MG] W takiej sytuacji wystarczy zgłosić chęć zmiany lekarza lub opiekuna. Postaramy się znaleźć kogoś, kto sprosta oczekiwaniom pacjentów. Nasz zespół jest bardzo różnorodny, myślę, że bez problemu znajdziemy rozwiązanie.
[MG] Wszystko zależy od tego, co zostanie ustalone z lekarzem. Albo pacjenci pogłębiają diagnostykę, albo czekają na kolejną wizytę, która ma ich zakwalifikować do konkretnego procesu medycznego.
[MG] Pilnowanie terminarza jest po stronie opiekuna. To on kontaktuje się z pacjentem mailowo lub telefonicznie, dbając o to, aby wszystkie wizyty odbyły się w terminach wyznaczonych przez lekarza.
[MG] Każda historia jest inna, ale pacjenci chcą wiedzieć, jak wygląda procedura in vitro, jeśli jest planowana, a także dopytują o kwestie techniczne dotyczące dokumentacji i wizyt. W obu tych przypadkach opiekun jest w stanie pomóc. Jeśli chodzi natomiast o pytania stricte medyczne, tutaj zawsze odsyłamy pacjentów do lekarzy.
[MG] Oczywiście, te informacje są dla pacjenta dostępne na portalu medipoint.pl, z którego korzystają nasze kliniki. Pacjent ma tu dostęp zarówno do wyników badań, jak i zaleceń lekarskich. Dbamy o to, aby każdy, kto do nas przychodzi, założył sobie konto na portalu i mógł w dowolnej chwili sprawdzić dokumentację medyczną. To ułatwia wiele procesów.
[MG] Nie ma żadnej różnicy pomiędzy wizytą prywatną a wizytą na koszt Ministerstwa Zdrowia. W przypadku programu rządowego trzeba jedynie zapoznać się z treścią regulaminu i podpisać stosowne załączniki, o czym wspominałam już wcześniej. Jest to jednak procedura, która odbywa się dopiero po weryfikacji tego, czy przez ostatnich 12 miesięcy para bezskutecznie starała się o dziecko.
[MG] Tak, dokumenty, które potwierdzą, że para podejmowała próby zajścia w ciążę. Stanowią one podstawę do kwalifikacji do programu rządowego.
[MG] Dokładnie, wizyta odbywa się wtedy na koszt Ministerstwa Zdrowia. Gdy kwalifikacja zostanie podtrzymana przez lekarza, koszt całego procesu leczenia również pokrywa Ministerstwo Zdrowia.
[MG] Przede wszystkim na pierwszą wizytę w klinice trzeba przyjść z otwartą głową. Należy mieć ze sobą wyniki zleconych badań i pamiętać o tym, że wszyscy jesteśmy tu po to, aby pomóc – naszym celem jest spełnienie marzenia pary o posiadaniu dziecka.