Data aktualizacji: 10 lipca 2024
Data utworzenia: 31 stycznia 2024
Przeczytasz w 11 min
Styl życia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu harmonijnego rozwoju dziecka podczas ciąży. Odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze, albo eliminacja używek takich jak alkohol, lub papierosy – to wszystko dosyć intuicyjne wytyczne. Warto jednak pamiętać o mniej oczywistych zaleceniach, takich jak na przykład dostosowana do możliwości kobiety ciężarnej aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest, żeby zrozumieć, iż wszystkie codzienne przyzwyczajenia matki w bezpośredni sposób przekładają się na prawidłowy rozwój płodu.
Jednak to profesjonalna opieka lekarska stanowi najważniejszy element dbania o zdrowie dziecka na etapie życia płodowego. Z tego powodu niezwykle istotne jest nawiązanie stałej współpracy z odpowiednim specjalistą i przechodzenie pod jego opieką przez wszystkie kolejne badania prenatalne.
Mówiąc najogólniej: testy i procedury, które mają na celu wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych u płodu. Umożliwiają one również ocenę stanu zdrowia kobiety w ciąży.
O jakiego rodzaju zaburzeniach dokładnie tu mówimy?
Dzięki nim możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia jeszcze przed narodzinami oraz należyta opieka nad potomkiem, zaraz po tym, jak przyjdzie na świat.
Badanie glukozy w ciąży jest wykonywane w celu monitorowania gospodarki węglowodanowej matki i wykrycia cukrzycy ciążowej.
W ciąży pierwsze testy powinny być wykonane już przed 10 tygodniem ciąży, a następne testy między 24 a 26 tygodniem ciąży.
W przypadku cukrzycy ciążowej należy rozpocząć leczenie, aby zapobiec groźnym konsekwencjom dla dziecka.
Jest to badanie przesiewowe w kierunku chorób nerek oraz zakażeń układu moczowego. Na podstawie takich parametrów jak ciężar właściwy, białko, cukier, erytrocyty, leukocyty oraz bakterie, lekarz zaleca określone leczenie, albo dalszą diagnostykę.
Kompleksowe badanie mające na celu określić liczbę poszczególnych elementów morfotycznych zawartych we krwi. Należą do nich erytrocyty, leukocyty, płytki krwi i inne struktury biologiczne. Wszelkie odchylenia od normy są analizowane przez lekarza i na ich podstawie podejmuje się leczenie lub przeprowadza kolejne procedury diagnostyczne.
Czyli oznaczenie grupy antygenów w układzie A-B-0, a także antygenu D z układu Rh. Dodatkowo wykonuje się badanie przeglądowe alloprzeciwciał. Ustalenie czynnika Rh pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego podczas ciąży.
Jeśli krew matki i dziecka różnią się od siebie parametrem Rh, to może dojść do konfliktu serologicznego. Jest to niebezpieczna sytuacja zarówno dla matki, jak i dla płodu, więc zawsze wymaga odpowiedniej opieki lekarskiej. W celu jednoznacznego wykluczenia konfliktu serologicznego wykonuje się:
Badanie przeciwciał odpornościowych u kobiet w ciąży, inaczej zwane badaniem w profilaktyce konfliktu serologicznego, ma na celu stwierdzenie obecności przeciwciał we krwi, które mogłyby być skierowane przeciwko antygenom krwinek czerwonych płodu.
Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiednich procedur profilaktycznych.
Oznaczanie poziomu TSH jest podstawowym testem, stosowanym w rozpoznawaniu chorób tarczycy. Niewłaściwe funkcjonowanie tego narządu u matki może poważnie zaszkodzić rozwojowi prenatalnemu dziecka. W przypadku niekorzystnych wyników badania niezbędne jest natychmiastowe nawiązanie współpracy z endokrynologiem.
Jest to badanie przesiewowe w kierunku zakażenia wirusem HIV. Za jego pomocą oznacza się obecność przeciwciał anty-HIV w surowicy.
Wykonanie tego testu jest niezwykle istotne. Wirus HIV może bowiem zostać przeniesiony na dziecko w czasie ciąży, podczas porodu, lub też w okresie karmienia piersią.
Przeciwciała anty-HCV powstają jako odpowiedź organizmu na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). W sytuacji, w której wynik jest pozytywny, ciąża musi być specjalnie monitorowana. Istnieje bowiem ryzyko zarażenia dziecka w czasie porodu.
Obecność przeciwciał IgM świadczy o wystąpieniu Toksoplazmozy. Ta choroba wywoływana przez pasożyty jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż może nieść za sobą ryzyko przeniesienia zakażenia na płód.
Dodatni wynik dla klasy IgG oraz ujemny dla IgM oznacza przebycie toksoplazmozy w przeszłości. W takim przypadku niezbędna jest ścisła współpraca z lekarzem, mająca na celu upewnienie się, że ani kobiecie, ani dziecku nie zagraża już niebezpieczeństwo.
Czyli test służy do wykrycia przeciwciał przeciwko Treponema pallidum (krętek blady). Jest to bakteria, będąca patogenem odpowiedzialnym za wywołanie kiły.
Kiła to niebezpieczna choroba przenoszona drogą płciową, którą dziecko może zarazić się od matki w czasie ciąży lub porodu.
To badanie sprawdza obecność przeciwciał w klasie IgG w odpowiedzi na kontakt z wirusem różyczki.
Obecność przeciwciał w klasie IgG świadczy o kontakcie z wirusem, tzn. kobieta była zaszczepiona lub przechorowała różyczkę wcześniej. Oznacza to, że jest już uodporniona na ewentualne kolejne zakażenie.
Obecność przeciwciał w klasie IgM świadczy o aktualnie toczącej się w organizmie walce z chorobą.
Badanie wykonywane pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. USG genetyczne pierwszego trymestru jest kluczowe dla określenia wieku ciążowego, oceny anatomii płodu oraz oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych.
W przypadku stwierdzenia ryzyka należy wykonać test nieinwazyjny NACE24.
Test NACE to nieinwazyjne badanie prenatalne, które polega na analizie wolnego płodowego DNA w celu oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka wad genetycznych i chromosomalnych.
Test NACE umożliwia wykrycie m.in. zespołu Downa, Edwardsa, Patau, a także innych wad chromosomalnych i genetycznych.
Nie jest to stricte badanie prenatalne, jednak warto zaznaczyć, że wykonanie cytologii w okresie starań o dziecko to ważny element troski o zdrowie naszego potomka.
Nieprawidłowy wynik badania może świadczyć o wystąpieniu infekcji lub nadżerki, a także ryzyku poważnych zmian chorobowych, takich jak rak szyjki macicy. Wszystkie wymienione anomalie mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu.
Bardzo ważnym elementem troski o zdrowie swoje i dziecka, jest odpowiednia suplementacja witaminami i składnikami odżywczymi. Chociaż przyjmowanie każdej z substancji powinno zostać dokładnie omówione z lekarzem, to jednak Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaproponowało pewne ogólne zalecenia. Zawierają one takie substancje jak:
Kwas foliowy jest ważny dla zapobiegania wadom cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Zaleca się, aby kobiety w ciąży przyjmowały od 0,4 – 0,8 mg kwasu foliowego dziennie w pierwszym trymestrze.
Witamina D jest istotna dla zdrowia kości i prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu. Dawkowanie zazwyczaj zawiera się w zakresie 1500 – 4000 jednostek międzynarodowych (IU) dziennie.
Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a jego niedobór w ciąży może prowadzić do problemów z rozwojem mózgu u dziecka. Zalecane dzienne spożycie jodu w ciąży wynosi około 220 mikrogramów dziennie. Z tego powodu jod przyjmowany wraz z pożywieniem często jest niewystarczający i należy go dodatkowo suplementować.
Pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się około 2 tygodnie po spodziewanej miesiączce. Jednak w INVICTA zależy nam na kompleksowym podejściem do każdego z pacjentów. Z tego powodu oferujemy opiekę od czasu rozpoczęcia starań, przez ciążę, aż do rodzicielstwa.
Najważniejszym elementem holistycznego podejścia jest wsparcie specjalistów z różnych dziedzin: dietetyków, psychologów, endokrynologów – to dzięki temu znajdujemy zaufanie u pacjentek, dla których droga do macierzyństwa była wyjątkowo trudna.
Ciąża po in vitro ma swoje specyficzne uwarunkowania – na przykład wymaga przyjmowania określonych leków hormonalnych. Bardzo zależy nam na tym, żeby wszyscy nasi pacjenci byli zaopiekowani adekwatnie do swoich potrzeb i historii medycznej.
W Klinice INVICTA zaangażowanie lekarza oraz dedykowanej położnej pozwala dostosować plan leczenia do indywidualnych potrzeb każdej kobiety, co przyczynia się do zwiększenia szansy na zdrową i bezpieczną ciążę.
Klinikę INVICTA wyróżniają dwa kluczowe elementy. Pierwszym z nich jest zespół ekspertów, który od ponad 20 lat zbiera doświadczenie w zakresie opieki nad ciążami trudnymi, lub też zagrożonymi. Drugim czynnikiem jest zaawansowane laboratorium, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, regularnie poddawany restrykcyjnym kontrolom.
Zespół medyczny i laboratoryjny wspierany jest przez sprawnie prowadzone działania administracyjne – wszystko po to, żeby nasi pacjenci mogli spełnić swoje marzenia o rodzicielstwie w całkowicie komfortowych warunkach.
Kolejnym istotnym aspektem, który wyróżnia Klinikę INVICTA, jest nasze zaangażowanie w indywidualne podejście do każdego pacjenta. Rozumiemy, że każdy przypadek jest unikalny, dlatego też opracowujemy spersonalizowany plan leczenia, dostosowany do potrzeb i oczekiwań każdej pary lub osoby starającej się o potomstwo.
Nasz zespół medyczny, laboratoryjny i administracyjny pracuje z pełnym oddaniem, aby zapewnić wszystkim pacjentom wsparcie na każdym etapie ich drogi do rodzicielstwa, dostarczając im nie tylko najwyższej jakości usługi medyczne, ale także empatyczną opiekę i wsparcie psychologiczne.