Data aktualizacji: 5 lipca 2024
Data utworzenia: 15 marca 2022
Przeczytasz w 3 min
Od roku staram się zajść w ciążę. Podczas badania USG okazało się, że mam torbiele na jajnikach. W jaki sposób leczy się taką chorobę? Czy po wyleczeniu będę mogła mieć dziecko?
Należy przede wszystkim określić przyczynę pojawienia się torbieli. Czasem mają one podłoże czynnościowe (związane z funkcjonowaniem jajników), a niekiedy są wynikiem choroby, np. endometriozy. Ponieważ planuje Pani ciążę, najlepiej aby zgłosiła się Pani wraz z partnerem do lekarza specjalisty, który zajmuje się płodnością. Przeprowadzi on kompleksowe badania Was obojga. I dopiero wówczas zaplanuje leczenie. W niektórych przypadkach wystarczy zastosowanie odpowiednich leków hormonalnych, aby torbiele samoistnie zniknęły. Czasem wskazane jest operacyjne usunięcie zmian. Warto jednak pamiętać, że w wyniku zabiegu może dojść do obniżenia rezerwy jajnikowej, co oznacza większe problemy z zajściem w ciążę. Należy więc starannie rozważyć zasadność wykonania operacji.
Źródło: Przyjaciółka, 08.09.2016
Zdiagnozowano u mnie endometriozę. Czy przez to mogę mieć problem z poczęciem dziecka?
Endometrioza może zmniejszyć szansę na ciążę. W tej chorobie bowiem dochodzi do zagnieżdżania się fragmentów błony śluzowej macicy poza nią, np. w jajnikach czy jajowodach. Może to negatywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie. Obniża także rezerwę jajnikową (w przypadku obecności torbieli endometrialnych) lub powoduje zrosty w miednicy małej. Ma ona również istotny wpływ na jakość komórek jajowych i implantację zarodka. Im choroba bardziej zaawansowana, tym szanse na ciążę są niestety mniejsze. Najlepiej, aby zgłosiła się Pani do lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności, warto bowiem wykonać badania, w tym m. in. usg oraz laparoskopię (dla sprawdzenia stopnia zaawansowania choroby). Trzeba również ocenić rezerwę jajnikową (AMH). Następnie, na podstawie wyników, specjalista zaproponuje leczenie, np. stymulację owulacji i inseminację lub jedną z technik rozrodu wspomaganego.
Źródło: Przyjaciółka, 08.09.2016
Mam 50 lat. Muszę usunąć wkładkę antykoncepcyjną. Czy mój cykl miesiączkowy wróci?
Po 40 r.ż. najczęściej zakładane są wkładki uwalniające hormon levonorgestrel. Przypuszczam, że i Pani ma taką. Po jej usunięciu z czasem może wrócić regularny cykl, ale dość często pojawiają się nieprawidłowe krwawienia oraz objawy związane z okresem okołomenopauzalnym. Wraca także płodność, ale prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zmniejsza się wraz z wiekiem.
Źródło: Przyjaciółka, 08.09.2016