Jak zacząć?
Nasze metody leczenia
Zdrowie kobiet
Zdrowie mężczyzn
Specjalizacje
Serwisy Grupy INVICTA
Klinika INVICTA
Data aktualizacji: 3 lutego 2025
Data utworzenia: 31 stycznia 2025
Przeczytasz w: 3 min
Zabieg rewitalizacji pochwy, sromu lub blizn tropokolagenem to nowoczesna, małoinwazyjna procedura medyczna, której celem jest stymulacja naturalnych procesów autoregeneracji tkanek. Preparat podawany jest metodą mezoterapii za pomocą strzykawki z igłą lub kaniuli. Zakres zabiegu ustalany jest indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjentki. Efektem kuracji jest zrewitalizowanie i nawilżenie okolic intymnych, a także znaczna poprawa właściwości mechanicznych i funkcjonalnych obszarów poddanych zabiegowi.
Zabieg sprawdzi się u kobiet, które zmagają się z suchością pochwy, wiotką i szorstką skórą okolic intymnych oraz otarciami/urazami powodującymi częste infekcje w obrębie układu rozrodczego. Mezoterapia tropokolagenem jest niezwykle pomocna w walce z zaburzeniami czucia w okolicach intymnych, wysiłkowym i naglącym nietrzymaniem moczu oraz bólem w trakcie stosunku (dyspareunia). Kurację stosuje się również w przypadku znacznie poważniejszych schorzeń, takich jak: zanik pochwy i warg sromowych (atrofia), pochwica (waginizm) czy zaburzenia pracy dźwigacza odbytu. Tropokolagen jest też nieoceniony w leczeniu liszaja twardzinowego, rozstępów oraz starych i świeżych blizn np. po nacięciu krocza lub cięciu cesarskim. Z terapii mogą korzystać pacjentki onkologiczne cierpiące z powodu bóli mięśniowych i neurogennych.
ETAP I
Konsultacja wstępna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad, omawia wyniki cytologii i planuje obszar zabiegowy.
ETAP II
Zabieg właściwy, czyli iniekcja preparatu z tropokolagenem po wcześniejszym odkażeniu okolic intymnych i nałożeniu maści znieczulającej.
ETAP III
Przekazanie zaleceń pozabiegowych. Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjentka nie musi pozostawać w Klinice.
Wszystko zależy od progu bólu pacjentki. W celu uniknięcia dyskomfortu podczas iniekcji preparatu stosuje się znieczulenie maścią, co łagodzi dolegliwości bólowe.
Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się obrzęk oraz ból w okolicy podania preparatu. Dolegliwości będą zmniejszały się stopniowo aż do całkowitego ustąpienia po 7-14 dniach.
Pierwsze rezultaty zabiegu mogą być odczuwalne przez pacjentkę już po kilku dniach od iniekcji. Niektóre pacjentki dla uzyskania pełnego efektu będą wymagały powtórzenia zabiegu.