Data aktualizacji: 5 lipca 2024
Data utworzenia: 30 marca 2022
Przeczytasz w 2 min
Krioterapia jest to technika leczenia przy użyciu niskich temperatur w celu zamrożenia nieprawidłowych tkanek na szyjce macicy. Doprowadza to do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych i w konsekwencji destrukcji tkanek a następnie odbudowy prawidłowych komórek.
Zabieg ten wykonuje się u kobiet w różnym wieku, również u nieródek.
W celu wykonania zabiegu krioterapii należy we wziernikach pochwowych używanych do zwykłego badania ginekologicznego uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Końcówkę krioaplikatora należy wprowadzić do pochwy i delikatnie dotknąć do szyjki macicy ze zmianą chorobową. Sprężony podtlenek azotu przepływając przez krioaplikator powoduje jego oziębienie do ok. -50° C. Działanie niskiej temperatury spowoduje zniszczenie chorej tkanki. Dla optymalnego zadziałania zabieg należy wykonać dwukrotnie z kilkuminutową przerwą. Cały zabieg trwa maksymalnie do 8-10 minut. Zabieg ten jest bezbolesny a jedynymi objawami mogą być delikatne “pobolewanie” w podbrzuszu oraz uczucie gorąca w okolicy twarzy, które ustępują po zabiegu.
Zabieg krioterapii przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, a kobieta jest zdolna do normalnego funkcjonowania bezpośrednio po zabiegu. Zaleca się jednak powstrzymać od współżycia seksualnego przez okres kilku tygodni. Po zabiegu, maxymalnie do 10-14 dni zabiegu mogą występują wodniste upławy (należy nosić podpaskę).