Data aktualizacji: 7 listopada 2024
Data utworzenia: 12 marca 2022
Przeczytasz w 5 min
W Klinice INVICTA metodą krioprezerwacji zarodków stosowaną od 2007 roku jest witryfikacja.
W przeciwieństwie do metody stosowanej wcześniej, tzw. powolnego mrożenia, jest ona znacznie szybsza i zdecydowanie bardziej skuteczna. Witryfikacja polega na bardzo szybkim schładzaniu zarodków w obecności substancji ochronnych czyli krioprotektantów. Dzięki takiemu postępowaniu zapobiega się wytwarzaniu kryształków lodu, których powstawanie jest główną przyczyną uszkadzania komórek zarodka podczas mrożenia.
Mrożenie zarodków (inaczej: kriokonserwacja) to procedura, która ma na celu ich zabezpieczenie w sytuacji, gdy nie mogą one zostać przeniesione do macicy w tzw. cyklu świeżym, czyli maksymalnie w 5. dobie od zabiegu pobrania komórek jajowych. Mrożenie to jeden z kluczowych etapów procedury in vitro, a wykonuje się go w sytuacji kiedy:
Kriokonserwację w wielkim uproszczeniu można podzielić na dwa etapy. W pierwszym krioprotektanty wnikają do komórek powodując ich odwodnienie, przez co zabezpieczają zarodki przed niską temperaturą w czasie mrożenia. Drugi etap polega na nałożeniu zarodka na specjalny nośnik i bardzo szybkim zanurzeniu go w ciekłym azocie. Tempo schładzania wynosi około 20 000° C/min.).
Następnie zarodek jest umieszczany w specjalnej, odpowiednio oznakowanej listwie – tak przygotowany jest gotowy do przechowywania. Zamrożone zarodki przechowywane są w zbiornikach magazynowych w ciekłym azocie, w temperaturze od -196 do -150 stopnii Celsjusza. Zdjęcia poniżej przedstawiają zbiornik magazynowy do przechowywania materiału w oparach ciekłego azotu.
Witryfikacja wymaga dużego tempa i dokładności, dlatego ogromne znaczenie ma wprawa i doświadczenie embriologa.
W naszej klinice większość procedur mrożenie zarodków przebiega w stadium blastocysty, ok. 5-tej doby od zapłodnienia. Dzięki temu do dalszego postępowania kwalifikowane są te zarodki, które wykazują potencjał rozwojowy. Blastocysta kwalifikowana do mrożenia w 5. dobie hodowli powinna mieć wielkość minimum 2 zgodnie z oceną blastocyst wg Gardnera. Dodatkowo powinien być widoczny węzeł zarodkowy (ICM) oraz prawidłową budowę trofoektodermy (TE). Zarodki mniejsze, które w 5 dobie hodowli osiągnęły stadium niewielkich blastocyst oraz gdy pojawia się wątpliwość co do ich potencjału rozwojowego pozostawiamy do obserwacji do 6 doby. Jeśli zarodki nie podejmują wzrostu lub zaczynają degenerować, nie zostają zakwalifikowane do mrożenia.
Obecnie żadne dane ani te pochodzące z wieloletnich obserwacji zwierząt, ani dane dotyczące kriokonserwacji u ludzi, nie dają dowodów na to, że u dzieci urodzonych w wyniku najpierw zamrożenia, a potem rozmrożenia i transferu zarodków obserwuje się większą liczbę nieprawidłowości niż u dzieci urodzonych w wyniku tzw. świeżych cykli IVF.
Obecnie witryfikację uznaje się za najlepszą metodę mrożenia zarodków. W Klinikach INVICTA jej skuteczność wynosi 99%. Co ważniejsze, odsetek ciąż po transferze rozmrożonych zarodków nie różni się od tego uzyskiwanego po transferach świeżych.
Kolejne zdjęcia przedstawiają 3 zarodki w stadium blastocysty przed zamrożeniem oraz 2 godziny po rozmrożeniu. Oczywiście na pierwszys rzut oka widać różnicę w morfologii blastocyst przed zamrożeniem i po rozmrożeniu. Zarodki po rozmrożeniu potrzebują kilku godzin na odzyskanie pierwotnego kształtu, ze względu na czas trwania procesu ponownego nawodnienia.
Zarodki rozmrażane są około 3-4 godziny przed planowanym transferem, taki czas jest optymalny na rozprężenie jamy blastocysty i powrót do wyjściowej morfologii.
Mrożenie pozwala na długoterminowe przechowywanie zarodków i ich późniejsze wykorzystanie w odpowiednim dla pary czasie.
W klinice INVICTA metodą kriokonserwacji zarodków stosowaną od 2007 roku jest witryfikacja. W przeciwieństwie do metody, stosowanego wcześniej tzw. powolnego mrożenia, jest ona zdecydowanie bardziej skuteczna i bezpieczniejsza dla zarodków. Witryfikacja polega na błyskawicznym schładzaniu zarodków (w tempie około 20 stopni Celsjusza/min) w obecności substancji ochronnych, czyli krioprotektantów. Dzięki temu zapobiega się wytwarzaniu kryształków lodu, których powstawanie jest główną przyczyną uszkadzania komórek zarodka podczas mrożenia. Struktura, która powstaje w wyniku witryfikacji, pod względem budowy przypomina szkło.