1. Jeżeli nie masz własnych komórek jajowych
Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, które „zużywają się” w ciągu jej życia. Niektóre kobiety mają więcej komórek jajowych już na starcie swojego życia, inne mniej, ale są też takie, które nie posiadają w jajnikach żadnych komórek jajowych. Wyczerpanie lub brak swojej własnej rezerwy jajnikowej jest jednym z najczęstszych powodów korzystania z in vitro z komórkami dawczyni.
Utrata komórek jajowych może być skutkiem leczenia onkologicznego (chemioterapii, radioterapii, operacyjnego usunięcia jajników). Po powrocie do zdrowia, dzięki darowanym komórkom, możesz śmiało zaplanować ciążę.
Innym powodem braku komórek jajowych jest menopauza. Jest to naturalny i fizjologiczny etap życia kobiety w wieku około 50 lat. Jednak zdarza się, że proces ten występuje wcześniej i określany jest mianem przedwczesnej menopauzy. Przedwczesna menopauza dotyka jednej na sto kobiet przed 40 rokiem życia i jednej na tysiąc kobiet przed 30 rokiem życia.
2. Jeżeli poprzednie próby in vitro z własnych komórek nie zakończyły się powodzeniem
Czy podchodziliście już do procedury in vitro, z wykorzystaniem własnych komórek jajowych, w innej klinice i leczenie nie zakończyło się ciążą? Warto poznać nowe opcje. W INVICTA zawsze analizujemy dokumentację z dotychczasowego leczenia, aby wyciągnąć wnioski i ulepszyć leczenie w kolejnym podejściu. Jeśli niepowodzenie było związane ze słabą jakością komórek lub nie udało się pozyskać własnych komórek, warto zastanowić się nad wyborem in vitro z komórkami dawczyni. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji po niepowodzeniu in vitro.
3. Jesteś nosicielem zmiany genetycznej, której nie można wykluczyć badaniem zarodków
Genetyczne badanie zarodków (PGT) umożliwia wykrycie najważniejszych aberracji chromosomowych (np. Zespół Downa) oraz chorób jednogenowych (np. mukowiscydoza).
Jeśli jednak jesteś nosicielem choroby, będącej wynikiem współdziałania wielu genów oraz czynników środowiskowych (np. schizofrenia, choroba Alzheimera), lub nosicielem mutacji genomu mitochondrialnego, możesz skorzystać z darowanych komórek rozrodczych, aby nie przekazać choroby dziecku.
4. Twój partner ma niską jakość nasienia lub brak plemników
W sytuacji, gdy oboje macie niską jakość gamet lub ich brak, w tym programie in vitro możecie skorzystać jednocześnie z komórek jajowych dawczyni oraz nasienia od dawcy. To alternatywa do adopcji zarodka, pochodzącego od pacjentów, którzy zakończyli już leczenie in vitro.
Wybieracie osobno dawczynię i dawcę zgodnie z Waszym wyglądem (fenotypem). Następnie, nasz embriolog dokonuje zapłodnienia in vitro, aby uzyskać dla Was zarodki. Znaczenie skraca to czas oraz zwiększa skuteczność leczenia.