Data aktualizacji: 10 lipca 2024
Data utworzenia: 31 stycznia 2024
Przeczytasz w 9 min
Drugi trymestr ciąży trwa od 14. do 27. tygodnia. Rozpoczęcie tego wyjątkowego czasu rozpoznasz nie tylko na podstawie kartek kalendarza, ale również dzięki… zdecydowanej poprawie nastroju! U przeważającej większości kobiet w tym okresie spada bowiem hormon beta-HCG we krwi – a to oznacza koniec nudności, wymiotów, braku apetytu i innych nieprzyjemnych doznań tak charakterystycznych dla pierwszego trymestru.
Poprawa nastroju wynika oczywiście nie tylko ze zmian hormonalnych, ale również z większego poczucia bezpieczeństwa i spokoju psychicznego. W drugim trymestrze ryzyko poronienia jest o wiele niższe niż w pierwszym, a kobieta ma za sobą już dziesiątki testów i badań prenatalnych, które dostarczają informacji na temat rozwoju dziecka. Jednak jakie kolejne badania należy wykonać w drugim trymestrze ciąży?
Morfologia krwi obwodowej to kompleksowe badanie mające na celu określenie liczby poszczególnych elementów morfotycznych zawartych we krwi. Lekarz na podstawie analizy wyników może podjąć decyzję o wprowadzeniu określonego oddziaływania.
Badanie moczu ma na celu wykrycie ewentualnych infekcji układu moczowego oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek. Dzięki temu badaniu można też wykryć inne schorzenia, które mogą zakłócić przebieg ciąży.
Dodatkowo lekarz ocenia takie parametry jak ciężar właściwy, białko, cukier, erytrocyty, leukocyty, występujące bakterie.
Badanie glukozy w ciąży jest wykonywane w celu monitorowania gospodarki węglowodanowej matki i wykrycia cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa jest chorobą, która nie daje żadnych specyficznych objawów, które można by odróżnić od typowych dolegliwości okresu ciąży.
W ciąży pierwsze testy powinny być wykonane już przed 10 tygodniem ciąży, a następne testy między 24 a 26 tygodniem ciąży.
W przypadku cukrzycy ciążowej należy rozpocząć leczenie, aby zapobiec groźnym konsekwencjom dla dziecka.
Wykonywane w celu wykluczenia konfliktu serologicznego. Niezależnie od grupy krwi umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych niezgodności alloprzeciwciał między matką a płodem.
Konflikt serologiczny w ciąży to sytuacja, w której kobieta ma grupę krwi różną od grupy krwi płodu, co może spowodować komplikacje zdrowotne u dziecka. Najczęściej jest to związane z niezgodnością w dziedziczonych czynnikach Rh, co może prowadzić do choroby hemolitycznej noworodka, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zapobiegawcze.
Szczególną uwagę należy poświęcić w sytuacji, jeśli mama ma grupę krwi Rh- (na jej krwinkach czerwonych antygen D jest nieobecny), a tata Rh+.
Badanie sprawdza obecność Toxoplasma gondii – pierwotniaka pasożytniczego, który u ludzi i zwierząt może powodować chorobę zwana toksoplazmozą. Do zakażenia zazwyczaj dochodzi w wyniku spożycia surowego lub niedogotowanego mięsa, surowych niemytych warzyw i owoców lub skażonej wody.
Na podstawie wyników lekarz może nie tylko stwierdzić wystąpienie zakażenia, ale również określić czas, w którym do niego doszło. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie jeszcze lepszego leczenia.
Czas pomiędzy 14. a 27. tygodniem ciąży to przede wszystkim intensywny wzrost i rozwój dziecka – z maleństwa o długości 10-11 centymetrów, zmienia się w małego człowieczka o masie dochodzącej do 1 kilograma i długości około 23 centymetrów. To także moment w którym wykształcają się zmysły wzroku i słuchu – dziecko jest w stanie zarówno dostrzec światło, jak i usłyszeć dźwięki dochodzące z zewnątrz.
Postępujący rozwój płodu skutkuje również zmianami w wyglądzie przyszłej mamy. W czasie drugiego trymestru wyraźnie zaokrągla się jej brzuch, powiększają się piersi i pogłębia się lordoza lędźwiowa. Kobieta jest również w stanie wyczuć pierwsze ruchy dziecka – często jest to wyjątkowo piękne doświadczenie, stanowiące ważne wydarzenie w procesie tworzenia się więzi.
Dodatkową energię w drugim trymestrze ciąży kobiety często ukierunkowują na aktywność fizyczną. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie – najnowsze rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia mówią nawet o 2 i pół godzinie umiarkowanego wysiłku tygodniowo!
Porozmawiaj na ten temat z lekarzem – jeśli nie będzie miał żadnych przeciwwskazań, to koniecznie zaplanuj sobie spacery, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające w domu oraz zajęcia dla przyszłych mam (z doświadczonym instruktorem). Będzie to miało znakomity wpływ zarówno na Twoje samopoczucie, jak i na rozwój dziecka.
W czasie ciąży dieta powinna opierać się na żywności nieprzetworzonej, o jak największej ilości substancji odżywczych:
Postaw na spożywanie 4-5 mniejszych posiłków dziennie w odstępach od 2,5 do 4 godzin. Zadbaj również o odpowiednie nawodnienie – Twój organizm potrzebuje więcej płynów, niż zwykle!
Ze względu na intensywny rozwój maluszka, w drugim trymestrze możesz zauważyć nagły wzrost apetytu, co będzie skutkować przyjmowaniem nawet 300 kcal dziennie więcej.
W pierwszym trymestrze waga ciała może praktycznie się nie zmieniać, a w niektórych przypadkach nawet spadać. W drugim trymestrze ten stan zdecydowanie się zmieni – przez te 3 miesiące możesz przybierać nawet 0,5 kg na tydzień!
Chociaż zbilansowana dieta to podstawa, tak jednak należy również pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Najważniejsze w tym wypadku jest przyjmowanie kwasu foliowego – przyczynia się on do rozwoju mózgu płodu, bierze udział we wzroście i podziale komórek, a także wspomaga tworzenie się krwi dziecka. Pamiętaj jednak, żeby wszystkie przyjmowane środki i zmiany w diecie zawsze konsultować z lekarzem!
W Klinice Zdrowia Kobiety INVICTA aktywnie wspieramy przyszłe mamy w drodze do rodzicielstwa. Na spotkaniach z lekarzem i położną porozmawiasz nie tylko o badaniach, ale również o zdrowych nawykach żywieniowych, aktywności fizycznej i suplementacji.
Pacjentka zawsze otrzymuje wsparcie, instruktaż, a także materiały drukowane, które będą stanowić cenne przypomnienie najważniejszych założeń.
W Klinice Zdrowia Kobiety INVICTA czeka na Ciebie zespół ekspertów, który ma ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie opieki nad ciążami trudnymi, lub też zagrożonymi.
Twoje badania zostaną przeprowadzone z pomocą naszego Laboratorium Diagnostycznego, które odznacza się najwyższymi standardami i wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu szwajcarskiej firmy Roche.
Nasi Lekarze i Laboranci są wspierani przez sprawnie prowadzone działania administracyjne – zależy nam, abyś swoją drogę do szczęśliwego rodzicielstwa przeszła w możliwie najbardziej komfortowych warunkach.
Indywidualne podejście do każdego pacjenta i pełne zaangażowanie całego zespołu – to dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie zapewnić Ci opiekę na najwyższym możliwym poziomie.