Konsultacja medyczna: lek. Janusz Pałaszewski
Data aktualizacji: 4 września 2023
Data utworzenia: 29 marca 2022
Przeczytasz w 3 min
UMA Test jest badaniem aktywności mięśnia macicy służącym do oceny potencjalnych czynników, które mają wpływ na implantację zarodka. Analiza dokonywana jest w określonym przez lekarza terminie, ze wsparciem systemu informatycznego, na podstawie nagrania z przezpochwowego badania USG.
UMA Test daje nam możliwość oceny ewentualnych przyczyn niepowodzenia programu in vitro i implantacji zarodków, związanych z nadmierną aktywnością skurczową mięśnia macicy. Wnioski z tego badania umożliwiają uzupełnienie programu zapłodnienia pozaustrojowego o leczenie polegające na wlewach dożylnych z antagonisty receptorów oksytocynowych, które zwiększają szanse na uzyskanie ciąży.
Celem badania jest zwiększenie skuteczności leczenia niepłodności dzięki identyfikacji pacjentek z nadmierną aktywnością mięśnia macicy i/lub wskazaniami do wdrożenia dodatkowego leczenia. Badanie jest jednym z elementów spersonalizowanej terapii zaburzeń implantacji zarodka.
Wykonanie UMA Testu rekomendujemy pacjentkom po niepowodzeniach programów IVF, kiedy, mimo podania zarodków dobrej jakości, nie udało się uzyskać ciąży. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowe okno implantacyjne, czyli sytuacja, w której zarodki są gotowe do zagnieżdżenia i macica jest przygotowana, ale endometrium nie jest zdolne do ich przyjęcia.
Badanie może być również wykonane ze względu na inne wskazania lekarskie, jeśli specjalista dostrzega korzyści diagnostyczne z przeprowadzenia UMA Testu.
Badanie należy wykonać w 3 lub 5 dniu cyklu. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić zrobienie go innego dnia. UMA Test wymaga opróżnienia pęcherza moczowego. Pełen może utrudniać przeprowadzenie badania. Badanie trwa około 6 minut. Nagrywany jest obraz ultrasonograficzny, który następnie jest oglądany przez lekarzy specjalistów. Jest to pomocne w celu określenia częstotliwości skurczów, ich kierunku i ewentualnych nieprawidłowości.
UMA Test wykonywany jest w gabinecie zabiegowym przez położną. Badanie jest przeprowadzane w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Obejmuje ono:
Dzięki analizie aktywności macicy łatwiej zaplanować leczenie oraz dalsze kroki związane z uzyskaniem ciąży.