Konsultacja medyczna: lek. Magdalena Szemryk
Data aktualizacji: 15 listopada 2024
Data utworzenia: 2 sierpnia 2024
Przeczytasz w 10 min
Cytologia płynna LBC (ang.: Liquid-Based Cytology), inaczej nazywana cienkowarstwową, to nowoczesna metoda diagnostyczna. Stosowana w jej trakcie metodologia pozwala na uzyskanej oczyszczonej z dodatkowych artefaktów próbki, co zwiększa jakość materiału oraz skuteczność diagnostyczną. Ważnym atutem cytologii na podłożu płynnym jest możliwość wykonania kilku badań z jednej próbki, dzięki czemu podczas jednej wizyty można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości zachodzące w szyjce macicy, jak również wykonać badania infekcyjne – m.in. na obecność wirusa HPV (w tym typy wysokoonkogenne) czy chlamydii.
Co dokładnie kryje się pod pojęciem cytologia płynna, czym różni się od klasycznej cytologii, jak przebiega, co może wykrywać, kiedy warto wykonać to badanie i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Cytologia w ujęciu ogólnym jest badaniem ginekologicznym, które polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy. W jego trakcie lekarz wprowadza dopochwowo wziernik, a następnie za pomocą szczoteczki pobiera próbkę. Głównym celem jest wykrycie zmian przednowotworowych i nowotworowych, co pomaga wykluczyć bądź stwierdzić rozwój raka szyjki macicy na wczesnym etapie, a w konsekwencji przyspieszyć wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Na czym polega cytologia? Jak już wspomnieliśmy, badanie rozpoczyna się od pobrania wymazu bezpośrednio z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Kolejne etapy zależą od rodzaju badania cytologicznego. W zależności od tego, czy wykonujemy cytologię konwencjonalną, czy LBC – pobrane komórki naniesione zostaną na szkiełko cytologiczne bądź też umieszczone w pojemniku z płynnym podłożem (w przypadku cytologii płynnej).
Wyróżniamy dwa rodzaje cytologii:
Cytologia płynna inaczej nazywana jest cienkowarstwową. Nazwa pochodzi od sposobu, w jaki przygotowuje się próbkę do badania. Pobrany materiał zostaje oczyszczony z artefaktów, a następnie naniesiony cienką warstwą na szkło mikroskopowe w taki sposób, by uniknąć nawarstwienia komórek. Dzięki temu specjalista cytolog jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć komórki pod mikroskopem, a następnie dokonać precyzyjnej oceny.
Sam przebieg pobrania cytologii płynnej nie różni się niczym od cytologii klasycznej.
W pierwszej kolejności pacjentka zgłasza się na badanie do swojego lekarza ginekologa lub położnej. Przed samym badaniem, osoba pobierająca wymaz z szyjki macicy przeprowadza wywiad wstępny z pacjentką. Należy przygotować informacje o dacie ostatniej menstruacji, aktualnym stanie zdrowia oraz ewentualnej historii leczenia.
Następnie kobieta zapraszana jest na fotel ginekologiczny. Wykonanie badania nie zajmuje więcej, niż kilka minut. Należy do najmniej bolesnych badań diagnostycznych.
Próbka komórek z powierzchni szyjki macicy umieszczana jest w pojemniku z płynem konserwującym. Metodologia postępowania zapewnia oczyszczenie i lepsze przygotowanie materiału do badania. Następnie pojemnik zostaje opisany i przekazany do laboratorium.
Materiał pobrany podczas badania jest już oddzielony od zanieczyszczeń pochodzących z kanału szyjki macicy, dzięki czemu specjalista może od razu przystąpić do analizy. Komórki rozprowadzane są cienką warstwą na powierzchni szkiełka mikroskopowego. Cytolog ocenia próbkę pod mikroskopem, szukając ewentualnych nieprawidłowości w komórkach.
Wyniki są opracowywane, a finalne informacje zostają przekazane lekarzowi prowadzącemu. Następnie pacjentka zostaje powiadomiona, że jej wynik jest już dostępny – jeśli badanie zostało wykonane w Klinice INVICTA, wyniki można pobrać na portalu medipoint.pl. W przypadku wykrycia nieprawidłowych komórek, pacjentka zostaje zapisana na wizytę, aby mogła omówić swój wynik z lekarzem, który pokieruje dalej jej procesem diagnostycznym lub zaleci odpowiednie leczenie.
Jeśli w raporcie z badania będą zaznaczone zmiany typu ASC-US (nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu) lub LSIL (zmiana śródnabłonkowa małego stopnia) być może lekarz zaleci wykonanie testu molekularnego w celu wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia wysokoonkogennym wirusem HPV.
Tylko długotrwałe zakażenie wysokoonkogennym wirusem HPV prowadzi do raka szyjki macicy.
Intepretacja wyników cytologii odbywała się dawniej według systemu Papanicolaou, który został opracowany w XX wieku. Oceniano takie kategorie, jak: jakość próbki, charakterystyka pobranych komórek, a także potencjalna obecność ewentualnych zmian patologicznych, a następnie przypisywano wynik do jednej spośród pięciu grup:
Obecnie system Papanicolaou jest uważany za niewystarczający, dlatego do oceny próbek stosuje się znacznie bardziej rozbudowany system Bethesda (TBS). W jego ramach określa się rozmaz w następujący sposób:
Według najnowszych badań, cytologia płynna przyczynia się do lepszej wykrywalności zmian śródnabłonkowych, ponieważ ocenianą próbkę cechuje wysoka jakość materiału. Oprócz tego cytologia LBC pozwala na wykonanie większej ilości badań z jednej próbki, ponieważ stosowana jest nie tylko w profilaktyce nowotworów, ale również umożliwia identyfikację infekcji – w tym HPV, chlamydia, mykoplazma.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, pierwsze badanie cytologiczne powinno odbyć się po rozpoczęciu współżycia, ale nie później niż do 25. roku życia. Następnie należy profilaktycznie powtarzać je raz na trzy lata – lub co roku, w przypadku obciążenia czynnikami ryzyka, przyjmowania leków immunosupresyjnych, zakażenia wirusem HIV lub potwierdzenia obecności wirusa HPV.
Polskie Ministerstwo Zdrowia zapewnia refundację cytologii konwencjonalnej co 3 lata dla kobiet w wieku 25-65. Cytologia LBC nie jest objęta refundacją – jednak warto rozważyć wykonywanie tego badania odpłatnie, w szczególności jeśli:
Cytologia płynna, w porównaniu do klasycznej cytologii, jest najbardziej precyzyjnym narzędziem dostępnym w diagnostyce i profilaktyce raka szyjki macicy. Zachęcamy wszystkie kobiety do regularnych wizyt u ginekologa i wykonywania cytologii, co może uratować życie.
Jeśli masz pytania dotyczące cytologii płynnej lub chcesz umówić się na badanie, skontaktuj się z nami – zespół ekspertów jest gotowy, aby pomóc.
Jeżeli rozważasz podejście do procedury in vitro, należy pamiętać o tym, że cytologia jest badaniem prekwalifikującym. Oznacza to, że aby pozytywnie przejść kwalifikację, należy okazać aktualny wynik badania cytologicznego, który będzie potwierdzał dobry stan zdrowia pacjentki. W przypadku, gdy wynik Twojego ostatniego badania może być już nieaktualny, warto zamiast tradycyjnej cytologii, wykonać wariant LBC. Dlaczego? Jak już zostało wspomniane, cytologia cienkowarstwowa umożliwia wykonanie większej ilości badań z jednej pobranej próbki, dzięki czemu można sprawdzić nie tylko stan zdrowia samej szyjki macicy, ale również np. wykluczyć występowanie wirusa HPV.
W cytologii płynnej komórki pobrane z szyjki macicy umieszcza się w płynie konserwującym, co pozwala na oczyszczenie próbki i równomierne rozmieszczenie komórek na szkiełku. Natomiast w tradycyjnej metodzie materiał jest bezpośrednio przenoszony na szkiełko mikroskopowe.
Cytologia płynna wykrywa zmiany przedrakowe, komórki nowotworowe lub skutki przetrwałego zakażenia wysokoonkogennym wirusem HPV w komórkach szyjki macicy.
Koszt cytologii na podłożu płynnym różni się w zależności od placówki medycznej i regionu w Polsce. Więcej informacji znajdziesz w naszym cenniku.
Aby przygotować się do płynnej cytologii, przez 48 godzin przed badaniem unikaj współżycia, używania tamponów i leków dopochwowych. Najlepiej zaplanuj wizytę poza okresem menstruacyjnym, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki.
Cytologia płynna jest skutecznym narzędziem do wykrywania większości rodzajów raka szyjki macicy, w tym zmian przedrakowych i wczesnych stadiów nowotworu. Jednak, jak każde badanie, może nie wykryć wszystkich przypadków, dlatego ważne jest regularne przeprowadzanie badań kontrolnych oraz konsultacja z lekarzem w razie jakichkolwiek niepokojących objawów.
Jeśli badanie zostało wykonane w Klinice INVICTA, pacjentka zostanie poprowadzona przez dalszą, kompleksową diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy, począwszy od etapu podstawowego, do etapu pogłębionej diagnostyki (badanie kolposkopowe z pobraniem wycinków histopatologicznych, których ocenę zlecamy w akredytowanym zakładzie patomorfologii).
Niestety, refundacja nie obejmuje cytologii płynnej LBC.
Fałszywie negatywny wynik oznacza, że badanie nie wykryło obecnych nieprawidłowych komórek, natomiast fałszywie pozytywny wynik wskazuje na obecność nieprawidłowych komórek, które w rzeczywistości mogą być prawidłowe. Każdy typ diagnostyki niesie ze sobą takie ryzyko, jednak cytologia płynna wykonywana na wysokiej jakości sprzęcie medycznym, pozwala je zminimalizować. Regularne badania i konsultacje z lekarzem są kluczowe dla dokładnej diagnostyki.
Nie. Badanie należy wykonać po menstruacji – najlepiej maksymalnie do 4 dni po jej zakończeniu – bądź przed menstruacją, nie później niż 2 dni przed jej rozpoczęciem.
Tak, cytologię płynną można wykonać w ciąży, i jest to uważane za bezpieczne.