Data aktualizacji: 5 lipca 2024
Data utworzenia: 15 marca 2022
Przeczytasz w 2 min
W metodzie tej wykorzystujemy w laboratorium hialuronian, z którym wiążą się tylko dojrzałe i prawidłowe plemniki. Do procedury zapłodnienia in vitro wybiera się morfologicznie prawidłowy plemnik, który związał się z hialuronianem.
Badanie polega na związane z hialuronianiem dojrzałych form plemników w warstwie między kroplą nasienia oraz kroplą specjalistycznego odczynnika. Do procedury wybrany zostaje prawidłowy morfologicznie plemnik, który związał się z hialuronianem. Warunkiem koniecznym do wykonania techniki jest występowanie ruchu w nasieniu pacjenta.
Metoda ta zalecana jest pacjentom, u których stwierdzono teratozoospermię, nieprawidłową morfologię plemników w badaniu nasienia z wykorzystaniem testu HOS (test hypoosmotyczny) oraz techniki MSOME, a także nieprawidłowy wynik badania fragmentacji DNA plemnika. Technika ta pozwala na wprowadzenie do komórki jajowej plemnika o szczegółowo ocenionej morfologii (jak w technice IMSI-MSOME) oraz dodatkowo ocenionego przyżyciowo pod kątem ryzyka obecności fragmentacji DNA. Technika ta pozwala zmniejszyć ryzyko wybrania plemnika z obecnymi aneuploidami.
Substancja ta wykorzystywana jest również podczas wykonywania testu związania plemników z hialuronianem HBA. Test ten pozwala specjalistom w laboratorium ocenić nasienie pod kątem jego dojrzałości do zapłodnienia naturalnego.