W przypadku mężczyzn, którzy nie planują w najbliższym czasie powiększenia rodziny, ważna jest odpowiednia profilaktyka płodności. Po wykonaniu podstawowej diagnostyki, proponujemy konsultację z andrologiem (specjalistą w zakresie męskiej płodności), który przekaże najważniejsze wytyczne dot. dbania o zdrowie prokreacyjne.
Niezwykle istotną rolę we wspieraniu płodności odgrywa odpowiednie odżywianie. Ważne jest przestrzeganie zbilansowanej diety, bogatej w produkty pełnoziarniste, błonnik, wielonienasycone tłuszcze roślinne, selen i cynk oraz witaminy B, C, D i E.
W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne, szczególnie jeśli występują zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcji seksualnych, czy też stany zapalne narządów płciowych. W uzasadnionych sytuacjach stosuje się zabiegi chirurgiczne. W przypadku obniżonych parametrów nasienia, często jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie metod wspomaganego rozrodu, w tym inseminacji lub procedury in vitro. Druga wzmiankowana metoda umożliwia zapłodnienie komórki jajowej przy użyciu pojedynczego plemnika. Rozwój współczesnej medycyny pozwolił na selekcję nasienia w celu wyboru plemników jak najlepszej jakości przed zapłodnieniem. Metody te dają szansę wielu niepłodnym parom, u których partner ma nieprawidłowe parametry nasienia, na uzyskanie upragnionego potomstwa.
W przypadku nieprawidłowych wyników, lekarz pokieruje dalszym leczeniem lub skieruje pacjenta do procedury mrożenia nasienia (zabezpieczenie płodności na przyszłość). Na tym etapie rekomendujemy także kontakt z dietetykiem, który opracuje ukierunkowane na poprawę płodności zalecenia żywieniowe oraz rozmowę z psychologiem, który doradzi, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i codziennymi napięciami związanymi z pracą.