Konsultacja medyczna: lek. Michał Augustyniak
Data aktualizacji: 25 kwietnia 2024
Data utworzenia: 13 grudnia 2023
Przeczytasz w 8 min
Azoospermia jest jedną z form męskiej niepłodności, która oznacza całkowity brak plemników w nasieniu. Szacuje się, że zaburzenie to dotyka ok. 1% męskiej populacji.
Coraz więcej lekarzy podkreśla jednak, że azoospermia diagnozowana jest przez nich częściej, niż jeszcze kilka lat temu (obecnie ok. 5-10% niepłodnych pacjentów może nie mieć dzieci z tego właśnie powodu).
Co ważne, azoospermia może występować w dwóch typach, przy czym każdy z nich charakteryzuje się odmiennym rokowaniem w zakresie późniejszej szansy na ojcostwo.
Z pierwszym z nich, czyli z azoospermią obstrukcyjną (z ang. obstructive azoospermia), mamy do czynienia w sytuacji gdy produkcja plemników jest zahamowana. Wówczas z powodu nabytych lub wrodzonych przyczyn, męskie komórki rozrodcze nie wydostają się wraz z ejakulatem na zewnątrz.
Najczęściej przyczyną tego stanu są: wady genetyczne lub zapalenie narządów męskiego układu moczowo-płciowego, operacje przepukliny, czy operacyjne przecięcie nasieniowodów w celach antykoncepcyjnych (wazektomia).
Azoospermia obstrukcyjna stanowi ok. 7-51% przypadków azoospermii i w wielu przypadkach jest możliwa do wyleczenia.
Najmniej korzystne rokowania na przyszłość daje natomiast sytuacja, w której z jakiejś przyczyny doszło do zatrzymania wytwarzania plemników przez organizm mężczyzny lub też stwierdza się w jego komórkach duże nieprawidłowości.
Azoospermia nieobstrukcyjna (non obstructive azoospermia), bo o niej mowa, stanowi 60% wszystkich azoospermii. Niestety, jedynie z nielicznymi wyjątkami, jest to stan nieodwracalny. Choroba ta spowodowana jest pierwotnym lub wtórnym uszkodzeniem czynności jąder, a jej przyczyny dzieli się na:
Podstawowym aspektem azoospermii jest całkowity brak plemników w ejakulacie, co uniemożliwia mężczyźnie (czasowo lub w ogóle) posiadanie biologicznego potomstwa.
Jednak poza tym pacjenci, u których zdiagnozowano to schorzenie, nie uskarżają się na inne objawy chorobowe. Aby jednak potwierdzić azoospermię konieczne jest wykonanie badania nasienia.
Azoospermia może wynikać z dwóch głównych przyczyn. W pierwszym przypadku brak plemników lub ich mniejsza ilość może mieć charakter jądrowy. Najczęściej ma to związek z:
Za brak plemników w nasieniu mogą również odpowiadać takie czynniki, jak:
Najczęściej niedrożność powstaje w najądrzu lub nasieniowodzie, w wyniku przebytego urazu, zapalenia (najądrza, czy prostaty), żylaków powrózka nasiennego lub wrodzonego braku nasieniowodów;
Azoospermię stwierdza się po przeprowadzeniu ogólnego badania nasienia. Zaleca się jednak, żeby na 3-5 dni przed jego wykonaniem zachować wstrzemięźliwość seksualną i unikać spożywania alkoholu. W pierwszej kolejności, kropla nasienia badana jest pod mikroskopem.
W przypadku, gdy w pobranej próbce nie wykryto plemników, dla pewności pozostałe nasienie odwirowuje się. Po przeprowadzeniu tej czynności, dokonuje się analizy powstałego w ten sposób osadu (dzięki temu istnieją szanse na znalezienie pojedynczych komórek).
Jeśli natomiast w tym zagęszczonym materiale nie stwierdzi się obecności żywych plemników, to wówczas można podejrzewać azoospermię.
Aby jednak potwierdzić diagnozę, lekarz zleca wykonanie jeszcze jednego niezależnego badania (ponieważ mogło się okazać, że np. nasienie nie zostało oddane do badania w prawidłowy sposób).
Ponadto, w celu rozpoznania przyczyny azoospermii zaleca się wykonanie:
Jeśli u pacjenta zdiagnozowano azoospermię obstrukcyjną, to wówczas zastosować można biopsję jądra lub najądrzy wraz z jednoczesnym pobraniem plemników (można je bowiem wykorzystać później do zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro).
W takiej sytuacji wskazany może być również zabieg chirurgiczny, mający na celu udrożnić nasieniowody. Przy czym, najczęściej jest to mikrochirurgiczna korekta dróg wyprowadzających nasienie (nie u każdego jednak zabieg ten jest skuteczny i możliwy do wykonania).
Jeśli natomiast u podstaw azoospermii leżą zaburzenia hormonalne, to u pacjenta wdrażane jest leczenie gonadotropiną kosmówkową i gonadotropinami menopauzalnymi, dzięki któremu pobudzona ma zostać spermatogeneza.
Ponadto, w niektórych przypadkach sposobem na wyleczenie niepłodności jest usunięcie czynnika wywołującego jądrowe zaburzenia spermatogenezy.
Mowa tu m.in. o obniżeniu zbyt wysokiej temperatury jąder.
Temperatura moszny bowiem ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju plemników który wymaga temperatury ok. 35 – 35,5°C . Zalecane jest również odstawienie sterydów anabolicznych.
Wielu mężczyzn diagnozę azoospermii traktuje jak wyrok, który raz na zawsze pozbawia ich możliwości posiadania własnego potomstwa. Jednak w przypadku tego schorzenia, znaczenie ma ustalenie jego przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Należy tu jednak podkreślić, że to, czy się ono powiedzie jest kwestią indywidualną. Ponieważ w przypadku mężczyzn, u których brak plemników w ejakulacie spowodowany jest trudnościami z wydostaniem się ich na zewnątrz (choć ich produkcja przebiega prawidłowo) szansa na zostanie ojcem jest duża.
Najlepszym rozwiązaniem może być wtedy wspomniana już wcześniej biopsja jąder podczas której pozyskuje się także plemniki (można je zamrozić, a później wykorzystać podczas zabiegu in vitro). U pacjentów z tym typem azoospermii można również przeprowadzić zabiegi chirurgiczne, które mają na celu udrożnienie nasieniowodów.
Tych możliwości jednak nie będą mieli mężczyźni, u których zdiagnozowano azoospermię nieobstrukcyjną, (oznaczającą brak produkcji plemników). Wówczas jedyną szansą na zostanie tatą, jest albo skorzystanie z banku nasienia, albo decyzja o adopcji.