Diagnostyka mężczyzny jest stałym i niezbędnym etapem diagnostyki pary, która zgłasza się do nas z problemem niepłodności. Niektóre z badań warto wykonywać profilaktycznie, aby jeszcze przed podjęciem decyzji o planowaniu rodziny, zadbać o swoje zdrowie prokreacyjne.
Badania, które wykonujemy w Klinikach INVICTA, to badania profilaktyczne, ale również takie, które pozwalają nam zdiagnozować źródło problemów z płodnością i zaproponować odpowiednie leczenie.
Hormony decydują o prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Ich diagnostyka jest szczególnie ważna w sytuacji, kiedy konieczne jest określenie problemów związanych z płodnością. W Klinikach INVICTA wykonujemy kompleksowe badania hormonalne.
Jakie hormony badamy?
Testosteron (TST) – odgrywa największą rolę w płodności mężczyzny
Estradiol (E2) – reguluje popęd płciowy i proces dojrzewania plemników, a jego niedobór może spowodować problemy z erekcją i osiągnięciem orgazmu
Hormon folikulotropowy (FSH) – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jąder i wytwarzanie plemników
Hormon luteinizujący (LH) – pobudza produkcję testosteronu oraz reguluje rozwój plemników
Białko wiążące hormony płciowe (SHBG) – jego oznaczenie jest istotne dla parametrów określających poziom testosteronu
Prolaktyna (PRL) – zbyt niski poziom może powodować zaburzenia erekcji i wytrysku, pogorszenie jakości nasienia oraz zmniejszenie poziomu androgenów, ponieważ hormon ten stymuluje jądra do produkcji testosteronu. Wysoki poziom prolaktyny może z kolei negatywnie wpływać na libido oraz prowadzić do innych zaburzeń (np. ginekomastii)
Siarczan dehydroepiandrostendionu (DHEA-S) – wpływa na samopoczucie i prawidłową pracę układu immunologicznego
Poza kompleksową diagnostyką zdrowia wspierającą leczenie zaburzeń płodności, w Klinikach INVICTA wykonujemy również badania profilaktyczne, dzięki którym masz szansę zadbać o swoje zdrowie, nie tylko w kontekście prokreacyjnym.
Swoisty antygen sterczowy (PSA) – badanie wykonywane w profilaktyce raka prostaty. Zalecane wszystkim mężczyznom po ukończeniu 50 roku życia oraz po ukończeniu 40 roku życia, jeśli w rodzinie występował nowotwór prostaty.
Lipidogram – badanie określające poziom dobrego i złego cholesterolu oraz trójglicerydów. Zalecane w profilaktyce chorób układu krążenia i po ukończeniu 30 roku życia (najlepiej raz w roku).
Glukoza – jedno z głównych badań wykonywanych w profilaktyce cukrzycy. Zalecane każdemu mężczyźnie, który ukończył 35 rok życia.
Test na krew utajoną w kale – badanie wykonywane w profilaktyce nowotworów jelita grubego. Zalecany mężczyznom po ukończeniu 40 roku życia.
Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia – określa poziom stresu oksydacyjnego plemników, który może utrudniać zapłodnienie lub wpływać negatywnie na rozwój zarodków. Celem badania jest ustalenie poziomu równowagi pomiędzy rodnikami i innymi utleniaczami, a zdolnością systemu biologicznego do ich detoksykacji.
Test wiązania plemników z hialuronianem – określa dojrzałość i jakość plemników oraz ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Kwas hialuronowy to jeden ze składników otoczki komórki jajowej, dlatego badanie przeprowadza się, dokonując oceny zdolności plemnika do związania się właśnie z hialuronianem.
Fragmentacja DNA plemników – badanie nasienia wykonywane metodą TUNEL (ang. Terminal Deoksynukleotydyl Transferase Mediated d-UTP Nick End-Labeling). Określa stopień fragmentacji DNA w plemnikach, co ułatwia podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej techniki zapłodnienia pozaustrojowego.
Morfologia ruchomych plemników pod dużym powiększeniem, MSOME (ang. Motile Sperm Organelle Morphology Examination) – duże powiększenie materiału pozwala na dokładniejszą ocenę budowy główki plemnika, ilości i wielkości plemników oraz obecności wakuoli w główce, wstawki i witki plemnika. Badanie ułatwia podjęcie decyzji o wyborze techniki in vitro oraz odpowiednich plemników do zapłodnienia zarodków.
Test hypoosmotyczny nasienia, tzw. HOS (ang. Hypo-osmotic Swelling Test) – ocenia żywotność plemników.
Test hypoosmotyczny z morfologią plemników (SOME i HOS) – badanie rozszerzone o dokładną morfologię (SOME, ang. Sperm Organelle Morphology Examination).