Konsultacja medyczna: lek. Magdalena Szemryk
Data aktualizacji: 12 września 2023
Data utworzenia: 10 marca 2022
Przeczytasz w 6 min
Ginekologia i położnictwo zajmują się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób kobiecych, a także opieką nad kobietami w ciąży. Kiedy najlepiej zgłosić się z wizytą do takiego specjalisty i na jakie pytania może nam odpowiedzieć?
Te dwie dziedziny medycyny są ze sobą ściśle związane. Ginekologia i położnictwo zajmują się zdrowiem kobiet dosłownie w każdym momencie ich życia. W Poradni Ginekologiczno-Położniczej prowadzimy kompleksową diagnostykę i leczenie chorób kobiecych, profilaktykę i bezpieczną antykoncepcję. Oprócz tego zajmujemy się opieką nad kobietą w ciąży i w połogu, zdrowiem pacjentek w okresie menopauzy i profilaktyką osteoporozy
Wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna odbywać się co najmniej raz w roku. Warto, żeby kobieta odwiedziła gabinet specjalisty, gdy:
W Klinikach INVICTA dbamy również od zdrowie dziewcząt. Otaczamy je opieką od narodzin aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Ginekolog wieku rozwojowego zajmuje się m.in. zaburzeniami rozwoju płciowego ( w tym zaburzeniami o podłożu genetycznym), leczeniem stanów zapalnych narządów płciowych, zaburzeń miesiączkowania, edukacją seksualną i bezpieczną antykoncepcją.
W przypadku ginekologii wieku rozwojowego wskazaniami do przeprowadzenia badania ginekologicznego u dziewcząt są:
Pierwsza wizyta u ginekologa bywa krępująca. Jednak lepiej nie zwlekać z nią. Warto pamiętać , że ginekolog-położnik to lekarz jak każdy inny, którego zadaniem jest zadbanie o zdrowie pacjentki. Dziewczyna powinna odwiedzić specjalistę, zanim rozpocznie współżycie seksualne. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 12. a 15. rokiem życia. Wówczas dziewczynka powinna mieć za sobą pierwszą miesiączkę. Wizyta u ginekologa to nie tylko badanie, ale też okazja, by zapytać lekarza o sprawy związane ze zdrowiem, czy z antykoncepcją.
Gdy pacjentką jest osoba niepełnoletnia to podczas każdej wizyty powinien towarzyszyć jej rodzic lub opiekun prawny.
Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym mogą paść pytania o:
Okres ciąży to szczególny czas w życiu kobiety, który wymaga wyjątkowych przygotowań i opieki- aż do pojawienia się dziecka na świecie. Aby dziecko rozwijało się prawidłowo, Twój organizm musi być silny i zdrowy. Dlatego, zanim zdecydujecie się na naturalne starania lub specjalistyczne leczenie (np. terapię hormonalną, inseminację, czy in vitro), warto, abyś zadbała o odpowiednie przygotowanie do ciąży.
W Klinikach INVICTA pomożemy Ci przejść przez etap przygotowania do ciąży oraz otoczymy Cię opieką przez cały czas jej trwania, zapewniając dostęp do kompleksowych badań i konsultacji specjalistycznych w zależności od Twoich potrzeb.
Planów powiększenia rodziny nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. Warto pamiętać, że w przypadku kobiety to wiek stanowi największe ograniczenie, jeśli chodzi o możliwość zajścia w ciążę. Dzieje się tak z powodu zmniejszonej rezerwy jajnikowej i gorszej jakości oocytów, co nie tylko utrudnia poczęcie dziecka, ale też rodzi ryzyko wystąpienia u niego genetycznych wad wrodzonych. Mimo że płodność nie jest stricte zależna od wieku, lecz od genów i stylu życia, to zmiany neuroendokrynne, które przechodzi ciało kobiety w okresie starzenia biologicznego, mają decydujący wpływ na możliwości rozrodu.
Określony potencjał reprodukcyjny jajników, potocznie nazywany rezerwą jajnikową, towarzyszy kobiecie od urodzenia. To on w dużej mierze decyduje o zdolności jej organizmu do poczęcia dziecka. Największa ilość najlepszych jakościowo komórek jajowych przypada pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, co sugeruje okres maksymalnej płodności i zdolności do zajścia w ciążę. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na poczęcie dziecka to okres do 30. roku życia. Stąd wniosek i rada, aby planowania ciąży nie odkładać na kilka lat do przodu.
Ginekologia i położnictwo szczególną opieką otacza kobiety, które starają się o zajście w ciążę i te, które już spodziewają się dziecka. Lekarz przeprowadzi z tobą dokładny wywiad, jeśli poinformujesz go, że planujesz ciążę. Ginekologia-położnik będzie pytał o choroby przewlekłe, przyjmowane leki, a także przebyte szczepienia. Ważnym zagadnieniem będzie też regularność cykli miesiączkowych i stosowane formy antykoncepcji. Specjalista zapyta cię o przebieg poprzednich ciąż oraz porodów. Oprócz wywiadu czeka cię badanie ginekologiczne ręczne i za pomocą dopochwowej sondy ultrasonograficznej. Celem takiego badania jest wykluczenie wszelkich nieprawidłowości, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić nawet zajście w ciążę. Jeśli w ciągu ostatnich miesięcy nie robiłaś cytologii- to jest to dobry moment na wykonanie badania cytologicznego.