Data aktualizacji: 22 lipca 2024
Data utworzenia: 11 kwietnia 2024
Przeczytasz w 4 min
Dzień 10 kwietnia 2024 r. rozpoczęło wydarzenie, na które wszyscy czekaliśmy. W godzinach porannych, w siedzibie resortu zdrowia odbyła się konferencja prasowa oraz oficjalne ogłoszenie podstawowych założeń rządowego programu “Tak dla in vitro”. Sprawdź, czego się dowiedzieliśmy!
Na porannej konferencji wystąpili: ministra zdrowia Izabela Leszczyna, krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości prof. Robert Zygmunt Spaczyński oraz przewodnicząca zespołu do spraw opracowania kryteriów programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności Dagmara Korbasińska. Zaprezentowane zostały podstawowe założenia rządowego programu “Tak dla in vitro”, który jest elementem projektu “Zdrowa i świadoma ja”. Co nowego?
Dofinansowanie rządowe dostępne będzie dla par, u których zdiagnozowano niepłodność w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu. Uczestnikami mogą zostać osoby w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Środki na in vitro otrzymają również pary, których zarodki są już kriokonserwowane w ramach wcześniej realizowanych procedur.
W programie rządowym mogą wziąć udział mężczyźni do 55 r. ż., a także kobiety do 42 r. ż. (w przypadku procedur in vitro z zastosowaniem własnych komórek lub z dawstwem nasienia) lub kobiety do 45 r. ż. (w przypadku procedur z adopcją zarodków lub dawstwem komórek jajowych).
Poziom rezerwy jajnikowej (wynik oceny AMH) nie będzie brany pod uwagę w trakcie kwalifikacji do programu, co jest nowością w stosunku do poprzedniej edycji programu rządowego oraz programów samorządowych.
W ramach rządowego dofinansowania in vitro, uczestnicy będą mogli zrealizować łącznie do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w tym do 4 cykli in vitro z zastosowaniem własnych gamet oraz do 2 cykli in vitro z oocytami dawczyni (z możliwością zapłodnienia 6 komórek jajowych w ramach każdego cyklu), a także do 6 cykli z adopcją zarodków.
W ramach programu rządowego “Tak dla in vitro”, szansę na dofinansowanie otrzymają również osoby zainteresowane zabezpieczeniem płodności na czas leczenia chorób nowotworowych. Oncofertility obejmuje pobranie i przechowanie gamet przed podjęciem lub w trakcie trwania terapii onkologicznych. W tym przypadku dofinansowanie przewidziane zostało dla kobiet do 40 r. ż. oraz dla mężczyzn do 45 r. ż.
Obserwuj nas, aby zyskać dostęp do najnowszych informacji o rządowym dofinansowaniu in vitro 2024-2028!