Zadbamy o Twoje zdrowie

FAQ

  • Plamienie implantacyjne to wczesny objaw ciąży, który występuje u co trzeciej kobiety i wskazuje na zagnieżdżenie się zarodka w wyściółce macicy. Jeśli tuż po nim pojawią się pierwsze objawy ciąży (takie jak m.in. poranne mdłości, poczucie zmęczenie, bóle piersi i brzucha), warto wykonać test ciążowy i udać się do lekarza ginekologa.

  • Krwawienie implantacyjne, w przeciwieństwie do krwawienia miesiączkowego, jest bardzo niewielkie i krótkotrwałe. Towarzyszą mu objawy przypominające spodziewaną miesiączkę, jednak silniejsze krwawienie miesiączkowe pomimo utrzymywania się dolegliwości w podbrzuszu nie pojawia się.

  • Plamienie implantacyjne występuje w postaci niewielkiego krwawienia w kolorze jasnoróżowym, brązowym lub brunatnym (podczas gdy krwawienie miesiączkowe jest intensywnie czerwone). W porównaniu do zwykłej miesiączki, plamienia implantacyjne są znacznie mniej obfite. Trwają najczęściej od kilku godzin do maksymalnie trzech dni.

  • Szacuje się, że w ciągu 7-14 dni po zapłodnieniu, u kobiety może wystąpić plamienie implantacyjne. Jeśli zatem delikatne plamienie pojawia się w kilka dni przed lub w terminie spodziewanej miesiączki, może to świadczyć o wystąpieniu krwawienia implantacyjnego. Aby się upewnić, zaleca się wykonanie testu ciążowego z moczu (najlepiej w okresie spodziewanej miesiączki) lub badania beta-hCG z krwi (można wykonać już 10 dni po owulacji), który potwierdzi przypuszczenia.

Data utworzenia

lek. Joanna Szczyptańska

Specjalista ginekologii i położnictwa

Klinika w Gdyni

Przeczytaj także