Data aktualizacji: 2 października 2023
Data utworzenia: 22 sierpnia 2023
Przeczytasz w 5 min
Pacjentka powinna przyjechać na zabieg na czczo około 30 minut przed wyznaczoną godziną punkcji. Przed zabiegiem pobrania komórek jajowych pacjentka powinna nie jeść nic przez 6 godzin i nie pić płynów przez co najmniej cztery godziny. Nie powinna również na 6 godzin przed zabiegiem przyjmować leków (z wyjątkiem leków podawanych w chorobach przewlekłych takich jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy, serca, kiedy to może wziąć leki na 4 godziny przed zabiegiem popijając wodą).
Po zgłoszeniu się na zabieg przeprowadzany jest krótki wywiad dotyczący bieżącego stanu zdrowia pacjentki oraz jej partnera (należy zgłosić wszelkie dolegliwości w tym takie jak gorączka, biegunka, wymioty, złe samopoczucie). Pobierana jest również od pacjentki krew na podstawowe badania takie jak morfologia krwi oraz zakładana jest pacjentce do żyły specjalna igła (wenflon), która służy potem do podawania leków oraz przetaczania płynów.
Bezpośrednio przed zabiegiem pacjentka powinna udać się do toalety, gdyż pełny pęcherz moczowy może utrudniać wykonanie punkcji.
W przypadku wyboru znieczulenia ogólnego dożylnego znieczulenie do zabiegu rozpoczyna się tuż po podaniu dożylnym leków. Zapadanie w sen jest szybkie i przyjemne, podobnie wygląda budzenie się.
W tym czasie partner oddaje nasienie potrzebne do zapłodnienia komórek jajowych.
Zabieg pobrania komórek jajowych wykonywany jest 34-38 godzin po podaniu hCG.
W trakcie zabiegu pacjentka znajduje się pod opieką anestezjologa, który czuwa nad prawidłowością jej funkcji życiowych, sam zabieg wykonywany jest natomiast przez lekarza ginekologa.
Zabieg trwa zwykle od kilku minut do 0,5 godziny. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym ogólnym w warunkach ambulatoryjnych.
Zabieg polega na pobraniu za pomocą cienkiej, długiej igły, przez sklepienie pochwy, pod kontrolą usg (usg wykonywane jest sondą dopochwową), z pęcherzyków w jajnikach, płynu zawierającego komórki jajowe. Kontrola ultrasonograficzna uwidacznia jajniki oraz pęcherzyki zawierające komórki jajowe, a także końcówkę igły, która może być precyzyjnie wprowadzona do każdego z pęcherzyków, a płyn pęcherzykowy skutecznie pobrany.
Komórki jajowe uzyskuje się zwykle z ponad 80% pęcherzyków.
W trakcie zabiegu pobrania komórek jajowych lekarz może sprawdzić drożność kanału szyjki macicy, co ma znaczenie dla późniejszego transferu zarodków. Zabieg pobrania komórek jajowych jest zwykle bezbolesny.
Po krótkim odpoczynku (zwykle nie dłuższym niż 2-4 godziny) pacjentka odzyskuje sprawność psychoruchową i może udać się do domu. Powinna zostać odebrana z Kliniki przez osobę towarzyszącą i przez następne 24 godziny pozostawać pod jej opieką. W przypadku uciążliwości dojazdu i długotrwałej podróży powrót do miejsca zamieszkania nie jest wskazany. Pacjentki mieszkające powyżej 50 km od Kliniki, pacjentki po uprzednich zabiegach na jajnikach oraz te, którym pobrano powyżej 15 komórek jajowych zobowiązane są do pozostania w pobliżu Kliniki co najmniej dobę po zabiegu. Po zabiegu pacjentka może spożywać pokarmy stałe i płynne, nie powinna prowadzić pojazdów mechanicznych i podejmować ważnych decyzji.
Przed opuszczeniem Kliniki pacjentka jest wypisywana przez lekarza, a w gabinecie zabiegowym usuwany jest przez pielęgniarkę lub położną wenflon. Po zabiegu pacjentka może skarżyć się na uczucie pragnienia i suchość w ustach (są to typowe objawy związane z podawanymi lekami), a także bóle podbrzusza, rzadko mogą wystąpić nudności i wymioty. W przypadku bólu w podbrzuszu można zastosować leki przeciwbólowe takie jak paracetamol, pyralgina.
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów (silne bóle brzucha, gorączka, omdlenia, krwawienia z dróg rodnych) pacjentka powinna natychmiast skontaktować się z Kliniką lub najbliższym oddziałem ginekologicznym.