Andrologia to specjalizacja, który zajmuje się fizjologią i zaburzeniami męskiego układu płciowego. Z konsultacji andrologicznej można skorzystać bez względu na wiek
i schorzenia współistniejące, szczególnie w przypadku: istnienia wad rozwojowych męskich genitaliów, zaburzeń dojrzewania płciowego, w sytuacji tzw. hipogonadyzmu (niedoboru męskich hormonów płciowych – androgenów), zaburzeń seksualnych czy problemów z płodnością. Wizyta powinna być także traktowana jako część profilaktyki zdrowotnej.
Celem konsultacji u androloga jest diagnostyka oraz leczenie schorzeń, które mogą mieć wpływ na męską płodność, a także jakość podejmowanego współżycia. Regularne konsultacje andrologiczne pozwalają na wczesne wykrycie wielu schorzeń, m. in. zmian w obrębie układu płciowo-moczowego, które bagatelizowane prowadzą do dalszych konsekwencji, w tym niepłodności czy nowotworów.
Z wizyty u androloga powinni skorzystać mężczyźni, którzy bezskutecznie starają się o potomstwo. Specjalistyczna konsultacja konieczna jest także wtedy, gdy parametry nasienia są znacznie obniżone, a przyczyna złych wyników nie została rozpoznana.
uszkodzenia narządów płciowych
pracy w szkodliwych warunkach (np. narażenie na nadmierne promieniowanie bądź szkodliwe działania substancji chemicznych)
konieczności przejścia operacji chirurgicznej
istnienia wad wrodzonych narządów płciowych
problemów z erekcją
długotrwałego stosowania leków, które mogą mieć wpływ na jakość podejmowanych stosunków (zwłaszcza sterydów anabolicznych)
zaburzeń hormonalnych
Pierwsza wizyta rozpoczyna się dokładnym wywiadem medycznym, po którym lekarz przystępuje do obejrzenia i zbadania narządów płciowych. Badanie może być przeprowadzone na dwa sposoby: palpacyjnie i per rectum (przez odbytnicę). Na jego podstawie androlog może zlecić rozszerzoną diagnostykę lub wdrożyć właściwe leczenie. Badanie jest bezbolesne.
Androlog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, dzięki którym możliwe będzie rozpoznanie przyczyny problemu. Są to m.in.: