Data aktualizacji: 5 lipca 2024
Data utworzenia: 13 marca 2022
Przeczytasz w 2 min
Gonadotropiny (Menopur, Puregon, GonalF, Fostimon, Merional) to naturalne hormony, którymi stymuluje się jajniki w nadziei na spowodowanie wzrostu kilku komórek jajowych w okresie 8 dni lub dłuższym. Wszystkie leki stosowane w procesie stymulacji zawierają FSH – hormon, który powoduje wzrost pęcherzyków jajnikowych (zawierających komórki jajowe). Niektóre z nich zawierają również LH lub inne substancje o działaniu zbliżonym do LH. LH (hormon luteinizujący) jest hormonem, który razem z FSH powoduje wzrost poziomu estrogenów i wzrost pęcherzyków.
W procesie stymulacji może być podawana również rekombinowana postać LH (Luveris) lub alternatywnie niewielkie ilości hCG. Leki podawane są zwykle w postaci iniekcji podskórnych lub domięśniowych. Właściwe dawkowanie leków oraz wyznaczenie terminu pobrania komórek jajowych wymaga monitorowania odpowiedzi jajników na stymulację, w tym celu pobiera się krew, by wykonać badania laboratoryjne (estradiol) oraz wykonuje badania usg sondą dopochwową.
W związku z podawaniem leków w miejscu ich podania mogą pojawić się zmiany miejscowe takie jak obrzęk, siniak, zaczerwienienie. Bardzo rzadko może dojść do powstania reakcji alergicznych. Gonadotropiny (Menopur, Puregon, GonalF, Fostimon, Merional) podawane są w celu uzyskania dojrzewania wielu pęcherzyków, w wyniku czego dochodzi do powiększenia jajników. Pacjentka może czuć się opuchnięta (wzdęta) i odczuwa ogólny dyskomfort. U około 2% pacjentek może wystąpić zespół hiperstymulacji (OHSS). Innymi działaniami ubocznymi gonadotropin może być uczucie zmęczenia, bóle głowy, wzrost wagi, zmiany nastroju, mdłości i zakrzepica naczyń.
Pomimo wstępnej kwalifikacji oraz stymulacji prowadzonej w sposób medycznie kontrolowany odpowiedź jajników na leki może być niewystarczająca, może rozwinąć się niewielka liczba pęcherzyków, albo bardzo rzadko jajniki mogą zupełnie nie odpowiadać na stymulację, w związku z czym może dojść do pobrania niewielkiej liczby komórek jajowych lub nawet do zakończenia stymulacji jeszcze przed pobraniem komórek jajowych.