Konsultacja medyczna: lek. Janusz Pałaszewski
Data aktualizacji: 25 września 2023
Data utworzenia: 12 marca 2022
Przeczytasz w 6 min
Transfer zarodków do macicy odbywa się zwykle w 2, 3 lub 4, 5 dobie od dnia pobrania komórek jajowych. Dłuższy okres hodowli zarodków w warunkach laboratoryjnych (do 5 doby) pozwala na podjęcie lepszej decyzji o tym, które zarodki i w jakiej liczbie powinny być przeniesione do macicy.
Zabieg podania zarodków jest krótką procedurą tylko nieco bardziej skomplikowaną niż pobranie cytologii i powoduje zwykle niewielki dyskomfort. Przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych i zwykle nie wymaga znieczulenia.
Przed zabiegiem embriotransferu pacjentka powinna przyjmować leki hormonalne zgodnie z zaleceniem lekarza. Przygotują one organizm do transferu zarodków, dlatego ważne są godziny i dawki zażywanych leków. Mają one ułatwić implantację zarodków, a także zmniejszyć ryzyko ich odrzucenia. Termin zabiegu oraz rodzaj i sposób dawkowania leków określa lekarz po zabiegu pobrania komórek jajowych.
Kobieta przed całą procedurą powinna zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dietę. Warto również zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy palenie tytoniu. Zaleca się, aby kobieta, rozpoczynając starania o dziecko, zadbała o swoją dietę. Najważniejsze jest zwiększyć ilość spożywanych warzyw, owoców, chudego mięsa oraz nabiału.
Jeśli zabieg odbywa się bez znieczulenia, nie trzeba być na czczo. Można rano zjeść lekkostrawne śniadanie. Bezpośrednio przed zabiegiem należy wypić ok. 750 ml niegazowanej wody, co sprawi, że macica stanie się bardziej widoczna, dzięki czemu łatwiej będzie przeprowadzić całą procedurę.
Transfer zarodków jest możliwy również u kobiet z cienkim endometrium, jednak wymaga ono odpowiedniego przygotowania. Leczenie może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest podawanie estrogenów, a także leków rozszerzających naczynia krwionośne, które poprawiają ukrwienie śluzówki. Odpowiednia grubość endometrium zaczyna się od 8 mm, jednak czasem lekarze uznają również min. 7 mm. Grubość endometrium można poprawić, stosując czynnik wzrostowy GCSF, a także wlewy domaciczne z osoczem bogatopłytkowym.
Zbyt cienkie endometrium utrudnia zajście w ciążę, dlatego konieczne jest jego leczenie. Skurcze macicy mogą być nieodczuwalne dla kobiet, jednak są one istotne dla zagnieżdżenia się zarodków. Jednym ze wskazań do przeprowadzenia badania kurczliwości macicy jest dwukrotne niepowodzenie w transferze zarodków. Prawidłowa kurczliwość macicy jest ważna dla powodzenia embriotransferu. Nadmierne skurcze macicy utrudniają jednak przeprowadzenie zabiegu, dlatego konieczne jest zmniejszenie ich częstotliwości oraz amplitudy. Najczęściej wykorzystuje się do tego lek Atosiban, który zwiększa szansę na transfer zarodków.
Transfer polega na wprowadzeniu przez pochwę rozmrożonego zarodka do macicy. O tym, które zarodki zostaną transferowane, decydują pacjenci wraz z lekarzem, najczęściej wybierany jest jeden zarodek. Po transferze można opróżnić pęcherz, który był pełen podczas zabiegu. Cała procedura jest bezbolesna, a po jej zakończeniu kobieta może wrócić do codziennych zajęć. Powinna jednak pamiętać o tym, aby zbytnio nie obciążać organizmu. Warto na 14–17 dni zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli procedura nie zakończy się niepowodzeniem, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszych kroków leczenia. Lekarz poinformuje pacjentów, kiedy będą mogli podejść do kolejnego transferu zarodków. Warto również zapoznać się z podstawowymi zasadami postępowania po transferze zarodków